За защитната/липидната бариера на кожата, говоря много отдавна, но въпросът ми е, дали разбирате защо е толкова важна тема?
Човешката кожа изпълнява множество важни функции. Заемайки гранична позиция между организма и външната среда, тя го защитава от вредните въздействия, от изсушаване, от проникване на замърсения, микроорганизми, токсини.⠀
Епидермалната бариера – това е общо понятие, подчертаващо една от основните функции на епидермиса – да бъде преграда по пътя на свободното прониквне на съединения в и извън организма. Най-важната съставна част на епидермалната бариера е роговия слой, който осъществява основната физическа защита. Първият, който е заговорил за роговия слой като за обект, достоен за най-съсредоточено внимание е Албърт Клигман. Не случайно той е наречен „баща на съвременната дерматология”. Неговите трудове, голяма част от които са станали класически, са положили началото на ред перспективни научно-изследователски направления и са наложили преразглеждането на много постулати, считани за непоклатими. Изследване на кожната мазнина, изучаване действието на ретиноидите върху кожата, стратегия за лечението на псориазис – това е малка част от богатото наследство на Клигман. Но най-голямата му гордост, по негово собствено мнение, е появяването на корнеологията – наука, изучаваща роговия слой.⠀
Ако трябва да обясня на кратко, защо е важно да запазим защитната/липидната бариера на кожата здрава, то ще кажа така:
- В дневно време, поради негативните околни фактори, 99% от нас са с увредена липидна бариера.
- Когато липидната бариера е увредена има проблеми като: сухота, омазняване, акне, черни точки, бръчици и тем подобни.
- Освен поради студ, преки слънчеви лъчи, ветрове и тем подобни околни фактори, липидната бариера се уврежда от агресивно почистване, от продукти с етилов спирт, от жестоки скрабове с частици (захар, костилки), прекомерно използване на киселини и силни активни компоненти.
- Основните компоненти, които възстановяват липидната бариера: серамиди, липиди, центела азиатика, масла, пробиотици, муцин на охлюв, сквалан, хиалуронова киселина.